Güncel Mühendislik Maaşları

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendisliği maaşları

Bilgisayar mühendisliği, çağımızın getirdiği teknolojik gelişmelerle birlikte oldukça popüler ve tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Bu bölümü okumak isteyen üniversite adaylarının da aklına gelen ilk soru bilgisayar mühendisliği maaşları ne kadar olmaktadır. Ben de bu yazımda devlette ve özel sektörde bilgisayar mühendisi maaşları ve çalışma koşulları hakkında bilgi vereceğim.

Bilgisayar Mühendisleri Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisleri algoritma, yazılım ve kodlama üzerine çalışmalar gerçekleştirir. Teknolojik gelişmelerin gündelik hayata uyarlanması ve yaşam standartlarının yükseltilmesi hedeflenir. Bilgisayar mühendislerinin görev ve sorumlulukları temel olarak şu şekildedir:

 • İhtiyaca uygun yazılım ve uygulamaların tasarlanması
 • Bilgisayar donanımlarının geliştirilmesi
 • Teknolojik gelişmeleri takip ederek yenilikçi çalışmalar yapmak
 • Bilgisayarda meydana gelen donanımsal sorunların tespit edilmesi ve giderilmesi
 • Ağ fonksiyonlarının kullanılabilirliğinin denetlenmesi

Yukarıda belirttiğim maddeler bilgisayar mühendislerinin temel görevleri arasındadır. Bu maddelere eklemeler yapmak mümkündür.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Bilgisayar mühendisliği maaşlarından bahsetmeden önce tercih yapacaklara bir uyarıda bulunmak istiyorum. Seçeceğiniz mesleğe asla maaşına göre karar vermeyin. İşinizi severek yapmadıktan sonra aldığınız maaşın pek bir önemi kalmıyor maalesef. Bu yüzden tercih yaparken seçeceğiniz alanı her anlamıyla araştırmanızı öneririm.

Bu tavsiyeden sonra asıl konumuza geçelim. Devlette ve özel sektörde bilgisayar mühendisliği maaşları arasında farklar olduğu için bu konuyu iki başlık altında anlatmak istiyorum.

Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bilgisayar mühendislerine duyulan ihtiyaç da artmıştır. Akla gelebilecek her sektörde bilgisayar mühendisine ihtiyaç duyulur. Özel bir şirkette çalışmak istemeyen bilgisayar mühendisleri kendi firmalarını kurarak buradan da oldukça tatmin edici kazançlar sağlayabilirler.

Özel sektörde maaş tutarları genel olarak tecrübeli ve tecrübesiz mühendise göre farklılık gösterir. Yeni işe başlayacak ve tecrübesi olmayan bilgisayar mühendisleri asgari ücretle ya da asgari ücretin bir tık üstü bir maaş ile işe başlarlar. Tabi bu kişinin üniversite zamanı kendini geliştirip geliştirmemesiyle de alakalı bir durumdur. Fakat genel olarak tecrübesi olmayan mühendisler iş hayatlarının ilk senesinde düşük maaşlar ile çalışırlar.

Çalıştığınız sene arttıkça tecrübeniz de artacağından maaşınızda da bir yükseliş görürsünüz. Ayrıca yeni şeyler öğrenmeniz, kendinizi geliştirmeniz de maaşınıza etki edecektir. İş, işte öğrenilir diye bir laf vardır. Mezun olup çalışma hayatına atıldıktan sonra, bunun ne kadar doğru bir söz olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Kendinizi sadece öğrencilik yıllarında değil iş hayatında da mesleki anlamda geliştirin. Özel sektörde işverenlerin baktığı en önemli iki şey bilgi ve tecrübedir, bunu hiçbir zaman unutmayın.

Özel sektöre baktığımızda eğitimlere katılan, yabancı dilini geliştiren, aktif bir çalışma hayatına sahip olan bilgisayar mühendislerinin hem daha rahat çalıştıkları hem de daha fazla maaş aldıkları görürüz.

Kısa özetlemek gerekirse özel sektörde bilgisayar mühendisliği maaşları; yeni mezunlar için 4250 TL, en az 5 yıllık tecrübeli mühendisler içinse +6000 TL civarındadır.

UnvanEn Düşük Maaş ( TL )Ortalama Maaş ( TL )En Yüksek Maaş ( TL )
Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi5.50050006.800
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi ( 2 Yıl )6.50062007.300
Uzman Bilgisayar Mühendisi ( +5 Yıl )7.30075009.500
Tablodaki değerler piyasada çalışan belirli bir grup bilgisayar mühendisinin maaşları göz önünde bulundurularak elde edilmiştir. Değişkenlik gösterebilir, referans olarak alınmaması tavsiye olunur.

Devlette Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Yeni işe başlayacak olan bilgisayar mühendisleri için kamu kurumlarının maaş konusunda özel sektöre göre daha avantajlı olduğunu söyleyebilirim. Bunun nedeni devlette çalışan yeni mezun bir mühendisin yaklaşık olarak 8000 TL civarında maaş alacak olmasıdır. Özel sektörde yeni mezun mühendislere başlangıçta 8000 TL ve üzeri maaş genelde teklif edilmez. Bu maaş miktarı çalışılan pozisyona ya da kuruma göre değişiklik gösterir fakat genel olarak maaş skalası bu şekildedir.

Devlette maaşı etkileyen başka faktörler de vardır. Eş durumu, yabancı dil puanı, çalışılan kurum, çalışılan kadro vb. Birçok şey devlette alınan maaş miktarına etki eder. Örnek olarak bir bilgisayar mühendisi; mühendis kadrosuyla da atanabilir, düz memur olarak da atanabilir. İki durumda da devlette kadrolu olarak çalışır ancak alacağı maaş farklılık gösterir.

Devlette ve Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Koşulları

Devlet ve özel sektörü çalışma koşullarına göre kıyaslandığınızda devlet kurumlarında çalışmanın daha avantajlı olduğu görürsünüz. Bu avantajları kısaca açıklamak istiyorum.

 • Kamu kurumlarında çalıştığınız saat bellidir. Devlette genelde 09.00-17.00 arası çalışılırken özel sektörde işten çıkış saati yoğunluğa göre değişkenlik gösterir.
 • Kamu kurumlarında yemek ve yol masrafları devlet tarafından karşılanırken özel sektörde bu haklar çalıştığınız şirketin inisiyatifine bağlıdır. Genelde birçok şirket çalışanlarının yemek ve yol masraflarını karşılar. Ancak üzülerek belirtmeliyim ki bunu bile karşılamayan şirketler de mevcut.
 • Kamu kurumlarında hafta sonu iki gün de tatilken özel sektörde bu değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman 6 gün çalışabilirsiniz.
 • Bu kıyaslamalara bakıldığında özel sektörün insana daha fazla sorumluluk yüklediği görüyoruz. Fakat tecrübeniz arttıkça maaşınızın da artacağını hatta devlete göre daha yüksek maaşlar alabileceğinizi söylemek istiyorum.

Tavsiye Yazı: Endüstri Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendisliği maaşları adlı yazımı bitirirken tekrar değinmek istediğim bir konu var. Alacağınız maaş ne kadar önemli olsa da mesleğinizi seçerken maaş odaklı bir tercihte bulunmamanızı öneririm. Yeteneklerinize ve sevdiğiniz şeylere göre bir karar verirseniz zaten hayatınız boyunca mutlu olur ve para kaygısı gözetmezsiniz.

Bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın. Ayrıca mühendislik maaşları kategorimizden bütün bölümlerin maaşlarına ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Bilgisayar mühendisleri devlette istihdam ediliyorsa 8000-11000 TL aralığında maaş alır. Özel sektörde istihdam ediliyorsa başlangıç için 5.500 TL alır. Üst limit deneyim gibi kişisel yetkinliklere göre belirlenir.

Bilgisayar Mühendisliği Çalışma Koşulları Nasıl?

Genelde ofis ortamında çalışma imkanı bulan Bilgisayar Mühendisleri çalışma koşulları bakımından diğer mühendislerden daha avantajlıdır.

Nisanur Demirci

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Merak ettiğim ve öğrendiğim şeyleri Taze Mühendis\'te sizlerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Ben de bilgisayar mühendisliği okumayı düşünüyorum da su an son sınıfım, bazı sorularım olacak zaman ayırabilir misiniz

  2. Giriş fiyatları doğru arkadaşlar evet çok daha yüksek fiyatlarla da başlatan firmalar var ama genelde doğru. Utanmasalar asgari ücret verecekler

  3. Hocam yazılım ile PC arasında çok kaldım . İkisine de aşırı istekliyim . Aldığım bilgilerden birkaçı PC’ye git PC de yazılımın %60 70ine kdr öğrenirsin ama yazılım için aynı şeyi söylemem diyor siz ne düşünüyorsunuz

 1. Fiyatlar gerçeği yansıtmıyor , yeni mezunum 6 aylık iş tecrübem vardı 7 net ile başladım

 2. Okumayı düşünüyorum ve ünide kendimi geliştireceğime inanıyorum. Verebileceğiniz tavsiye var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu