Genel Mühendislik

Teknofest Nedir? Teknofest Proje Örnekleri

teknofest nedir

Bugün sizlere adını her yıl duyduğumuz bir festivalden bahsedeceğim. Televizyonda tanıtımları yapılan, binlerce gence kapısını açan, konuklarıyla gönülleri fetheden Teknofest. Eğer Teknofest’e katılmak istiyorsanız bu yazımı sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Çünkü Teknofest nedir, teknofest proje örnekleri nelerdir? Tüm detayları ile anlatmaya çalışacağım.

Teknofest Nedir?

Bilim ve Teknolojinin günümüzde dokunmadığı tek bir alan bile kalmamıştır. Bu iki gücü nasıl daha fazla geliştirebiliriz ve bunu yapacak cevherleri nerden bulabiliriz soruları Teknofest’i ortaya çıkarmıştır. Görkemli açılışla 2018 yılında festival ve bilim dünyasına adım atan Teknofest, tanıtımını izleyen herkeste “Ben de yapabilirim. “ Hissi uyandırmayı başardı. Fakat bunun yanı sıra bu kadar kapsamlı düzenlenen ve desteklenen ilk bilim festivali olduğu için akıllarda soru işaretleri de uyandırdı. Birçok kişi Teknofest nedir, ne işe yarar anlayamadı.

Teknofest kısaltmasıyla bilinen festival, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle binlerce genci teknolojiyle buluşturmak ve teknolojiyi sevdirmek için her yıl düzenlenmektedir. Teknofest, milli teknolojinin geliştirilmesinde oldukça önemli rol oynuyor.

2018 yılında başlayan Teknofest, teknoloji yarışmaları ile yeni cevherlere kapılarını açarken aynı zamanda hava gösterileri, söyleşi gibi etkinliklerle de etkinliğe olan ilgiyi üst seviyeye taşıyor. Özellikle mühendis ve bilim insanı olmayı hedefleyen gençler için düzenlenen teknoloji yarışmaları gençlerin hayallerine ulaşmalarında sağlam bir basamak oluyor.

Teknofest’e Nasıl Başvurulur?

Şüphesiz hemen her gencimizin kafasında onlarca proje yer alıyor. Fakat bazı projeler var ki ufak bir dokunuşla geniş yankı uyandırabiliyor. Senin de zihninde kurduğun, tasarlamak için günlerini ve hatta belki aylarını ayırdığın bir projen var değil mi? Bu soruya cevabın evetle başlayıp ama ile devam ediyorsa Teknofest’e nasıl başvurulur kısmında kısa ve öz bir şekilde anlattığımız başvuru adımlarını takip edip projeni tüm dünyaya duyurabilirsin.

Teknofest’e Nasıl Başvurulur?

  1. Kayıt: Kurumsal Yönetim Sistemi’ne kayıt ol.
  2. Yarışmaya katılacağın takımı dikkatlice kur.
  3. Ekibinde bulunan üyeleri takımına dahil et.
  4. Senin için en uygun yarışmayı bul.
  5. Kurumsal Yönetim Sistemi’nden başvurunu yap ve onay sürecini bekle.
  6. Tüm adımları eksiksiz yaptığından emin olmak için bu linkten https://teknofest.org/tr/competitions/ Teknofest’in resmi sitesini ziyaret et.

Sırasıyla yukarıdaki adımları uyguladığın zaman yarışma için onay sürecini beklemeye geçebilirsin.

Teknofest Başvuru Onayı Nasıl Anlaşılır?

Teknofest’e başvururken çok dikkatli olman gerekiyor. Başvurundan sonra TEKNOFEST danışmanlarının sana ulaşabilmesi için senden istenen iletişim bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisin. Başvuru ekranının hemen ardından “başvurunuz onaylanmıştır” yazısıyla karşılaştıysan başvurun onay almış demektir. Fakat sonrasında danışmanların sana ulaşması ve düzenli iletişim kurabilmesi için e – posta adresine gelecek olan iletiyi takip etmelisin. Çıkan ekrandan sonra mail eline ulaştıysa sonraki adımlar için TEKNOFEST danışanlarının tekrar iletişime geçmesini bekleyebilirsin.

Teknofest Proje Örnekleri

  • Engelli Dostu Teknofest Projesi
  • Acil Yardım Çağrısı Teknofest Projesi
  • Yangınları Tespit Edip Söndüren Drone Teknofest Projesi

Bir ülkenin bilimi ve teknolojisi ne derece ilerideyse o ülke o kadar güçlüdür. Bilim ve teknolojinin ileri seviyede olması yetişkinlerin olduğu kadar eğitim gören gençlerin de elindedir. Bu amaçla kurulan ve milli teknoloji yaratırken teknolojiyi insanlar yararına kullanan Teknofest, katılan yarışmacılara birbirinden farklı proje örnekleri sunmaktadır. Yaptığın proje ne olursa olsun sana hitap eden bir proje örneği bulacağından hiç şüphen olmasın. Projeni geliştirmek ve daha ileri seviyeye taşımak için ise teknik bilgi kadar Teknofest proje örnekleri de sana büyük ölçüde yardımcı olacağından senin için en iyi proje örneklerini senin için derledik.

Engelli Dostu Teknofest Projesi

Teknofest proje örnekleri insanlık adına teknoloji temeli baz alınarak inşa edilmiştir. Bu bağlamda İTÜ Vakfı Doğa Koleji’nden Ortaokul Öğrencisi Utku Berkay Tan’ın yapmış olduğu bu proje Teknofest’in amacını çok iyi ifade etmektedir. Projede özellikle şarjlı tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin araçlarının güneş enerjisi ile akülerini şarj edebilmesi amaçlandı. Kablosuz şarj etme özellikli bu proje ile Utku 2021 Teknofest birinciliğini eline aldı.

Acil Yardım Çağrısı Teknofest Projesi

Barkın Özsoy, Bade Bereketoğlu ve Ayşe Özdemir ülkemizde ve dünyada gerçekleşen trafik kazalarından oldukça etkilenen üç gençti. Bu etkilenme onların üzerine bir sorumluluk yükledi ve neticesinde zihinlerinde bir proje belirdi: Sensör ve Radyo Frekanslı Cihaz!

1 yıllık yoğun çalışma ile gerçekleştirdikleri bu cihaz “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması ve Afet Yönetimi” kategorisinde birinci oldu. Yakın zamanda patentlerini alarak ulaşım araçlarında kullanılmasını sağlanacak. Böylelikle bu gençlerimizin yaptığı proje ile trafik kazaları artık tarih olacak.

Yangınları Tespit Edip Söndüren Drone Teknofest Projesi

İnsanlık yararına fikirler üreten gençlerimizden bir diğeri olan Beril’in projesi ise ülkemizin çok çektiği orman yangıları ile ilgili. Herhangi bir orman yangını çıktığında dronelar bunu tespit edip üzerinde bulunan mekanizma sayesinde anında müdahale edebiliyor.

Bu yazımda Teknofest nedir? Sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Kendi projenizi tasarlarken yazıda yer verdiğim Teknofest proje örnekleri listesinden faydalanmayı unutmayın. Yarışmaya hazırlanan tüm gençlerimizin yollarının açık olmasını diliyoruz.

Teknofest Nedir?

Her yıl düzenlenen ve birbirinden faydalı insanlık yararına projelerin yarıştığı bilim festivalidir.

Teknofest’e Nasıl Başvurulur?

Teknofest’in resmi sitesinde bulunan adımları takip ederek başvurabilirsiniz.

Hüseyin Başoğul

2020 yılında Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kendimi mühendisliğin yanında sosyal medya ve seo alanlarında da geliştirdim. Hayat boyu öğrenmeye inanırım. Taze Mühendis'te de öğrendiğim konuları sizlerle paylaşıyorum :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu