Staj Yeri Nasıl Bulunur? Staj Yeri Bulma Rehberi

staj yeri nasıl bulunur

Mesleki eğitim sürecinin en önemli kısımlarından birisi staj yapmaktır. Staj yapmak en az teorik bilgi kadar önemlidir. Öğrenilenleri pekiştirebilmek için işin sahasında olmak gerekir. Lise veya üniversite öğrencilerinin mezun olup meslek hayatına atılmadan önce staj yapma zorunlulukları vardır. Durum böyle olunca da staj yeri bulmak öğrenciler için en hassas ve stresli konulardan biri haline gelmektedir. Bu yazımda staj yeri nasıl bulunur? Sorusuna elimden geldiğince cevap verip staj yeri bulma ile alakalı bütün tecrübemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Neden Staj Yapmalıyız?

Staj yapmak hem mesleki eğitim süreci hem de çalışacağımız yeri deneyimleme açısından oldukça faydalı bir dönemdir. Stajın en önemli ve en değerli özelliği de sizin kariyer hayatınıza yön verecek olmasıdır. Hem teoride edindiğiniz bilgilerle birlikte sahayı deneyimleme, hem de herhangi bir işe başlamadan önce; ben bu işi yapabilir miyim, ben bu işe uygun muyum, çalışma koşulları bana uygun mu? Gibi sorularınıza cevap bulabilme fırsatına sahip olursunuz. Eğer okulunuz veya eğitim aldığınız kurum staj yapma zorunluluğu bulundurmuyorsa sizin talep edip bu deneyimi yaşamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Hangi alanda staj yapmalıyız?

Bir diğer değinmek istediğim konu ise staj yapmak istenilen alanın belirlenmesi. Her meslekte farklı sektörler ve dolayısıyla farklı sahalar bulunmaktadır. Enerji, inşaat, sanayi, sağlık hizmeti, finansal, bilgi teknolojisi sektörü vb. gibi pek çok mesleki sektör vardır. Bu sektörler de kendi içlerinde alanlara ayrılır. Örnek vermek gerekirse; eğer bir mühendis adayıysanız, bu alanlardan pek çoğu sizin sektörünüz olabilir. Bu alanları seçerken yeteneğinizi, ilgi alanınızı ve çalışma şartlarına olan uyumunuzu iyi şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

Staj gelip kapınıza dayanmadan önce yani; staj yeri nasıl bulunur sorusundan önce ben ne olmak istiyorum? Sorusunu kendinize yöneltmelisiniz.

+Ben ne olmak istiyorum? -Ben enerji sektöründe hizmet veren başarılı bir elektrik elektronik mühendisi olmak istiyorum.

Staj yeri nasıl bulunur?

Şimdi konunun en önemli kısmına geldik. Staj yeri bulma sorununu daha az stresli hale getirmek için yapmanız gerekenleri sırasıyla madde madde açıklayacağım.

Sizi en iyi şekilde yansıtan bir özgeçmiş ( CV ) oluşturun

Hazırladığınız özgeçmişte; ilgi alanlarınız, tecrübeleriniz, eğitim durumunuz, bilgi sahibi olduğunuz konular vb. kısımlar yer alsın. Tıpkı işveren firmalar gibi stajyer alan pek çok firma da özgeçmişe önem verebiliyor. Özellikle kurumsal firmalar stajyer konusunda daha hassas davranırlar. Bunun sebebi ise eğittikleri stajyerleri eğitim sonunda işe almak istemeleridir. Yani stajyerin iş yeri deneyiminden faydalandığı gibi, iş yeri de stajyeri deneyimleyip kendi firması için düşünebiliyor.

Staj yapma aşamasına gelmeden önce özellikle teknik bir bölüm okuyorsanız mutlaka CV’nize ekleyebileceğiniz yetenekler edinmeye çalışın. Örneğin yeni bir dil öğrenebilirsiniz. İngilizce bilmek staj yapacağınız kurum için cazibeli olabilir. Bilgisayar kullanmayı öğrenin, eğer biliyorsanız bile kendinizi daha fazla geliştirip yeni yazılım dilleri ve programlar öğrenmeye çalışın. Unutmayın ki bilişim teknolojileri derya denizdir. Ne kadar biliyorum deseniz de her zaman eksik kaldığınız bir taraf mutlaka olur.

Sosyal ağların işlevselliğinden faydalanın

Günümüzde sosyal ağların mesleki açıdan pek çok faydası bulunmaktadır. İş yeri ve staj yeri bulma konularında da uzmanlaşmış siteler vardır. Bu ağları veya siteleri sürekli kurcalamanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer hazırladığınız özgeçmişi bu ağlarda bulundurursanız ilanları, başvuruları veya gelen teklifleri kolayca takip edebilirsiniz. Dijital hayatın her geçen gün daha fazla ön plana çıktığı şu dönemde staj yeri nasıl bulunur sorusunun akla ilk gelen cevabı sosyal ağlardır. Bu ağlardan bazıları şunlardır:

Kariyer.net

Bu platform iş arayanlar ve işverenleri dijital ortamında buluşturuyor. İş arayanlar kendilerine uygun işleri, firmalar ise kriterlerine uygun çalışanları kolaylıkla görüntüleyebiliyor. Bir ilana yaptığınız başvuru doğrudan ilanı yayınlayan firmaya iletiliyor. Dolayısıyla vakit kaybetmeden saniyeler içerisinde iş başvurusu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Youthall

Genellikle gençlere hitap eden bir ağdır. Y ve Z kuşağına hitap ettiği gibi işverenlerle birlikte çalışma ve staj yapma imkanı da sağlar. Yine birçok ağda olduğu gibi burada da şirketlerin kültürleri, çalışma ortamları, iş ve staj programları, kariyer etkinlikleri, eğitimleri, fırsatları vb. gibi içerikleri takip edip etkileşime geçme imkanı sunuluyor.

Toptalent

Yeni mezunların iş, öğrencilerin ise staj bulabileceği bir başka sosyal ağ Toptalent. Diğer ağlardan farklı olarak kariyer planlama, koçluk gibi hizmetleri de bulunmaktadır.

Vizyoner Genç

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından kurulmuş bir ağdır. Özellikle üniversite öğrencilerinin iş hayatında daha nitelikli bireyler olmaları, yerli ve milli sektörlerde çalışma olanağı edinmeleri ve kariyer hedeflerine ilerleyebilmelerini amaç edinip çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir. İçerisinde bulunan firmalar genellikle savunma bakanlığına bağlı kurumlardır. Burada oluşturacağınız profile özgeçmiş yüklemeniz gerekmektedir. Bu sayede açılan staj veya iş ilanlarına kolaylıkla, hızlı bir şekilde başvuru yapabilirsiniz.

Linkedin

Günümüzde iş ve staj yeri bulma amacıyla en çok kullanılan dijital mecraların başında Linkedin gelmektedir. İş hayatının Facebook’u olarak da bilinir. Burada yapacağınız mesleki paylaşımlar size olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Özellikle kurumsal firmalar artık ilanlarını web sitelerden ziyade burada yayınlamayı tercih ediyor. Kısaca Linkedin’i aktif kullanmanız yararınıza olacaktır.

Okulunuzun staj yeri ayarlamasını sağlayın

Pek çok eğitim kurumu öğrencinin staj yeri bulma sorununu ortadan kaldırmak amacıyla belirli firmalarla anlaşma yapmıştır. Okul ve işveren kurumun anlaşması dahilinde öğrenciler okulun belirlediği firmaya gidip mesleki saha deneyimlerini burada edinebilmektedir. Sadece okulun anlaşmalı olduğu firmaları düşünmeyin, bunun yanı sıra okuldaki hocalarınızın tavsiye edeceği, bağlantılarını kullanarak size staj yapma imkanı sunacağı şirketler de olacaktır.

Bunun dışında pek çok okul staj yeri bulamayan öğrencilerine okulda staj yapma imkanı sağlar. Bulunduğunuz eğitim kurumuna bu konuda talepte bulunarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şirketlere mail gönderin

Eğitim esnasında ilgi alanlarınızı ve yeteneğinizi keşfedin demiştik. Kendinize uygun koşul ve kriterlerinizi belirledikten sonra size uygun staj yeri bulma işine koyulun. Firma ve kurumlar araştırmaya başlayın. Staj döneminize kısa bir zaman kala bulduğunuz iş yerlerinin internet adreslerinden insan kaynakları birimine erişin. Oradaki iletişim bilgilerini kullanarak onlara staj yapmak istediğinizi belirtin. Hatta ek olarak hazırladığınız özgeçmişinizi de bu maile ekleyin. Bu adımınız karşılıksız kalmayacak ve özellikle kurumsal firmalar size mutlaka geri dönüş sağlayacaktır.

Sizden önce staj yapan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın

Eğitim aldığınız kurumda muhakkak sizden önce staj yapmış kişiler vardır. İyi bir arkadaş çevresi edinerek bu konuda tecrübesi olan kişilerle iletişim kurup hem onların tavsiyelerinden hem de yardımlarından faydalanmaya çalışabilirsiniz. Lise veya üniversite öğrencisiyseniz bir üst sınıfınızdaki arkadaşlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Staj yeri bulma konusunda sizden daha tecrübeli oldukları için hem firma-kurum önerisinde bulunacak, hem de staj deneyimlerini size aktarıp tavsiye vereceklerdir.

Tavsiye İçerik: Mühendislik maaşları kategorimizden tüm mühendislik bölümlerinin güncel maaş durumuna ve çalışma koşullarına ulaşabilirsiniz.

Staj yeri bulma süreci iş arama süreci kadar sıkıntılı ve stresli bir süreçtir. Bu süreci daha az stresli bir hale dönüştürebilmek için bu tavsiyeleri dikkate almanızda fayda var. Fakat unutulmamalıdır ki staj yapmak sadece bir başlangıçtır. Bu sürecin kötü geçmesi durumunda meslek hayatınız tamamen etkilenecektir şeklinde bir durum söz konusu değildir. Daha yolun başında olduğunuz için karşınıza çok daha iyi fırsatlar çıkabileceğini unutmayınız. Umarım staj yeri nasıl bulunur? Sorusuna yeterince cevap verebilmişimdir. Görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın