TYT AYT

En Güncel TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

tyt paragraf soru bankası öneri

TYT paragraf soru bankası önerileri, üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biridir. Türkçe testinde çıkan soruların neredeyse yarısının paragraftan oluşması, diğer derslerde ise bilgi ölçen sorularda tıpkı paragraf gibi anlaşılması zor uzun metinlere yer verilmesi; paragrafı bir hayli önemli hale getirmiştir. Piyasadaki en güncel kaynakları tek tek araştırdım ve sizler için güzel bir liste hazırladım. TYT paragraf soru bankası öneri ihtiyacınız varsa bu yazıyı sıkılmadan sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

Listemi kolaydan zora gidecek şekilde oluşturdum. Seviyenize uygun olarak içinize sinen soru bankasını alıp kullanabilirsiniz. Bana sadece paragraf değil, genel olarak Türkçe denemesi lazım diyorsanız bu içeriği okuduktan hemen sonra TYT Türkçe deneme önerileri yazıma göz atabilirsiniz.

Hız ve Renk Yayınları Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

Paragraf deyince akla ilk gelen yayınlardan biri Hız ve Renk’tir. Daha önce hiç paragraf sorusu çözmeyen ve denemelerde paragraftan çok fazla yanlışı çıkan adaylar için en uygun soru bankasıdır. Her seviyeden öğrencinin çözebileceği zorlukta hazırlanmıştır. Dolayısıyla paragraf sorularına karşı bir ön yargınız varsa bu kitap ile kolaylıkla yıkabilirsiniz. İçindeki sorular öğrencilerin bilgilerini test etmesi ve paragrafın temelini anlamaları amacıyla oluşturulmuş.

Kitabın önsözünde soruları çözerken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bir metne yer verilmiş. Benim en çok hoşuma giden özelliklerden biri bu oldu. Soruları çözmeden burayı okuyarak kitabın kullanımı ve paragraf sorularının mantığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. TYT paragraf soru bankası önerileri listemde yer verdiğim diğer kaynaklarda olduğu gibi Hız ve Renk’te de soruların tamamı çözümlü.

PES Yayınları TYT AYT Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

Paragraf sorularında problem yaşıyorsanız ve hız kazanmak istiyorsanız PES’in bu kitabını çözerek işe başlayabilirsiniz. İçinde yeni nesil sınava uygun sorular bulunuyor. Bu soruların da tamamı video çözümlü. Yapamadığınız sorunun çözümüne telefonunuz üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Kitaptaki testlerin zorluğu giderek artan nitelikte hazırlanmış. Yani ilk başta çok kolay sorularla başlarken ilerleyen testlerde sınavla aynı ayardaki sorularla karşılaşıyorsunuz.

Merkez Yayınları Analitik Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

Merkez Yayınları Analitik Paragraf soru bankasına listemde kolay seviye olarak yer verip vermeme konusunda bir hayli tereddütte kaldım. Çünkü içinde hem kolay hem orta hem de zor seviye sorular bulunuyor. Kitaptaki 1364 sorunun %15’i kolay, %65’i orta, %20’si ise zor seviyede. Hız ve Renk’te olduğu gibi bu kitabın da girişinde paragraf ile ilgili taktiklere yer verilmiş. Eğer paragraf ile ilgili anlamadığınız bir konu varsa kitabın girişinde yer alan kare kodları taratarak konu anlatım videolarına ulaşabilirsiniz. Öğrencilerin tekrar yapma ihtiyacının düşünülmesi ve konu anlatım videolarının eklenmesi gerçekten güzel bir hareket olmuş.

Merkez Yayınları paragraf soru bankasında sadece yayının kendine ait sorular değil, ALES ve TYT’de çıkmış sorular da bulunuyor. Üniversite sınavına hazırlanırken çıkmış soru çözmenin ne kadar önemli olduğunu da eminim hepiniz çok iyi biliyorsunuzdur.

Yayın Denizi Pro Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Önerileri

En bilindik, en eski kaynaklardan biri de Yayın Denizi’dir. Eğer zorluk olarak tam sınav ayarında paragraf soru bankası arıyorsanız bu kitabı alıp çözebilirsiniz. Alanında uzman, yazarlık tecrübesi olan hocalar tarafından öğrencilerin paragraf sorularında hız kazanması amacıyla hazırlanmış. Tıpkı gerçek TYT’de olduğu gibi kolay, orta, zor sorular mevcut. Bu soruların da tamamı video çözümlü. Kitabı bizzat alıp inceledim. İçindeki soruların yüzde sekseninin yeni nesil olduğunu söyleyebilirim.

Bilgi Sarmal Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Öneri

Sınav kadar zor, sınav kadar kolay sloganı ile yola çıkan Bilgi Sarmal, paragraf kitabında da aynı mantığı izlemiş. Zorluk olarak ÖSYM seviyesindeki paragraf soru bankalarından biri de bu. Soruların tamamı video çözümlü. Bu soru bankasını öne çıkaran asıl nokta ise kitabın yanında 20 adet denemenin de hediye olarak gönderilmesi. Yani bir adet paragraf soru bankası alarak aynı zamanda 20 adet paragraf denemesi de almış olacaksınız.

Çap Yayınları Muhteşem Üçlü Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Öneri

Sorulardan önce konuyla alakalı kısa kısa bilgiler veren paragraf soru bankalarından biri. TYT, KPSS, DGS üç sınava da uygun. Eğer paragrafta ÖSYM’nin bir tık üzeri zorlukta sorular çözmek istiyorsanız ÇAP Yayınları’nın Muhteşem Üçlü soru bankasını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Muhteşem Üçlü setinde dil bilgisi ve anlam bilgisi kitapları da yer alıyor. İster set halinde ister tek kitap olarak alabilirsiniz.

Apotemi Yayınları Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf soru bankası öneri

Beni artık piyasadaki paragraf soru bankaları kesmiyor, paragraftan soru kaçırmayacağım en zor soruları çözmem gerek diyorsanız; kullanmanız gereken yayın Apotemi. Zorluk olarak piyasadaki en zor kaynaklardan biri. Zaten Apotemi’nin namını duymayanınız da yoktur. Her derste ortalama üstü kaynaklar çıkarıyorlar. Soruları zor sorarken gereksiz şekilde saçma, sırf zor olsun diye sorular da sormamışlar. Ne yazık ki piyasada bunu yapan yayınlar var. Evet öğrenciyi zorluyorlar ancak bu zorluk, gereksiz yere oluyor. Testlere geçmeden önce en başta yer alan adım pekiştirme soruları ile kendinizi hazırlayabilirsiniz. Yani Apotemi bu kitabıyla hem öğrencilerin seviyesini ölçmeyi hem de paragraf soruları çözmeyi öğretmeyi amaçlamış. TYT paragraf soru bankası önerileri listemizde yer almayı her yönüyle hak eden bir kaynak.

Tümler Yayınları TYT Tümleyen Paragraf Soru Bankası

TYT Paragraf Soru Bankası Öneri

Bazı yayınlar vardır, çoğu kişi tarafından bilinmez ancak piyasadaki en popüler kaynaklardan bile kalitelidir. İşte Tümler Yayınları, Türkçe alanında onlardan birisi. İçinde sadece paragraf testleri yer almıyor. Konu özetleri, çözümlü örnek sorular, konu testleri ve paragraf denemeleri hepsi bu kitapta bulunuyor. Zorluk olarak Apotemi ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebilirim. Soruların tamamı yeni nesil ve ÖSYM tarzı. Ayrıca eğitime destek olması için Tümler Yayınları TYT Tümleyen Paragraf soru bankasını çok uygun fiyattan satışa sunmuş. Sınava hazırlanırken fazla popüler olmayan yayınları çözmek sizi bir sıfır öne geçirir. Çünkü başkalarının görmediği soru tiplerini görürsünüz. Dolayısıyla paragraf kaynaklarınıza Tümler Yayınları’nı da eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Deneme Deposu Yayınları Paragraf Denemeleri

TYT Paragraf Soru Bankası Öneri

Listeme bir adet de TYT paragraf denemesi eklemek istiyorum. Yukarıdaki kaynaklardan birkaçını çözdüyseniz artık tekrar paragraf kitabı alıp çözmenize gerek yok. Onun yerine paragraf denemeleri ile kendinizi test etmelisiniz. Deneme Deposu Paragraf Denemeleri, Acil Yayınları’nın çıkardığı piyasadaki en zor paragraf denemelerinden biri. Kendinizi hazır hissediyorsanız bence alıp çözmelisiniz. Ancak ilk başlarda netiniz beklediğinizin altında olabilir, canınızı sıkmayın. İlerleyen denemelerde giderek yükselecektir. Ayrıca tyt deneme önerileri yazımdan da genel TYT denemelerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda TYT paragraf soru bankası önerileri yaparak sizlerin doğru kaynağa daha rahat ulaşmanıza katkı sağlamak istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz.

TYT Paragraf Nasıl Çalışılır?

Her paragraf sorusunun kendine göre belirli bir çözüm tekniği vardır. Soru tiplerine özel çözüm teknikleri geliştirmelisiniz. Ayrıca paragraf sorularını okumaya mutlaka soru kökünden başlayın. Bu sayede metni okurken sizden bekleneni göz önünde bulundurarak okuyabilirsiniz.

Paragraf Soru Nasıl Çözülür?

-Okumaya soru kökünden başlayın.
-Mutlaka tüm şıklara göz atın.
-Sorulara ön yargı ile yaklaşmayın.
-Uzun sorulardan korkmayın.

Hüseyin Başoğul

2020 yılında Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kendimi mühendisliğin yanında sosyal medya ve seo alanlarında da geliştirdim. Hayat boyu öğrenmeye inanırım. Taze Mühendis'te de öğrendiğim konuları sizlerle paylaşıyorum :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu