Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

bilgisayar nasıl hızlandırılır

Hayatımızın en önemli parçalarından birisi hiç kuşkusuz bilgisayarlardır. Yapacağımız işlerin çoğunu bilgisayarlarımız sayesinde kolayca halledebiliriz. Bilgisayarda vakit geçirirken daha efektif olarak çalışmak için en önemli şeylerden biri ise bilgisayarın hızıdır. Kimileri bilgisayarının hızından oldukça şikayetçidir. Ben de bugün bu şikayetleri azaltmak adına bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusuna cevap verip en etkili bilgisayar hızlandırma yöntemlerini sizlerle paylaşacağım.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayar hızı sadece tek bir etmene bağlı değildir. Birçok faktör bilgisayar hızına doğrudan ya da dolaylı olarak etki eder. Her birini kendi içinde optimize etmeli, gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

Güç Modları

Windows işletim sisteminde belirli güç planları bulunmaktadır. Bunlar dengeli mod, güç tasarruf modu ve yüksek performans modu şeklinde sıralanabilir. Hız anlamında iyi bir performans bekliyorsanız adından da anlayacağınız üzere yüksek performans modunu etkinleştirmeniz gerekir. Fakat daha fazla güç tüketeceği için bilgisayarınızın pilini daha çabuk bitirecektir.

Virüsler, Kötü Amaçlı Yazılımlar, Reklam Yazılımları

Bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusuna cevap arıyorsanız öncelikle kötü amaçlı yazılımlara bakmayı unutmayın. Çünkü ne kadar dikkatli olursak olalım bilgisayar kullanırken fark etmeden kötü amaçlı yazılımlar bilgisayara yüklenebilir. Bu e-posta yoluyla, yazılım güncellemeleri yoluyla ya da reklamlar yoluyla gerçekleşebilir. Yüklenen bu zararlı yazılımlar sistem belleğinde saklanmakta ve bilgisayarda kullanılan diğer programların kullanması gereken kaynakları tüketmektedir. Bu nedenden dolayı da kaynağı asıl kullanacak programlar yeterli kaynak bulamamakta ve bu durum bilgisayarda yavaşlamalara sebep olmaktadır. Bu tür kötü amaçlı yazılımlara ya da virüslere karşı virüs programları tercih edilebilir.

Gereksiz Dosya Ve Programların Temizlenmesi

Bilgisayar kullanımında masaüstünün temizlenmesi önemli bir durumdur. Masaüstü her yenilendiğinde orada bulunan bütün dosyalar yeniden yüklenmekte ve bu da bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı işe yaramayan dosyalar ve klasörlerin kaldırılmasında fayda var.

Tarayıcı Geçmişi

İnternette herhangi bir web sitesine girdiğinizde karşınıza çerez kullanım izninin çıktığını görürsünüz. Google Adsense gibi reklam platformları size daha uygun reklamlar sunabilmek için çerez verilerinizi depolar. O yüzden ara ara internet tarayıcı geçmişinizi temizleyerek bilgisayarınızın hızlanmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Donanımsal Temizlik

Masaüstünde yapılan temizlik kadar donanım parçalarına yapılan temizlik de oldukça önemlidir. Bu temizlik periyodik olarak yapılmalıdır. Kasa altındaki parçalar ve fanlar genellikle kıl, kir ve toz kümelerini toplarlar. İşlemci üzerinde biriken toz kümeleri işlemcinin ısınmasına ve dolayısıyla bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Donanım parçalarını temizlemek sistemi hızlandırır ve aynı zamanda ısınma sorunlarına da yardımcı olur.

Sıcaklık

Bilgisayarınızı yavaşlatan faktörlerden biri de sıcaklıktır. Fazla ısınma sonucu bilgisayar daha yavaş çalışmaya başlar ve bununla beraber performansı da düşer. Böyle bir durumla karşılaşmamak için fan bölgesi temizlenmelidir. Çünkü biriken tozlar kanalları tıkar, hava akışını daraltır ve sıcaklığın artmasına neden olur.

Disk Birleştirme

Bilgisayarda gereksiz uygulamalar silindiğinde ya da başka bir dosya yüklendiğinde sistemden kaynaklanan bazı boşluklar oluşur. Disk birleştirme yöntemiyle oluşan boşluklar doldurulur ve bu şekilde bilgisayarın bilgiye ulaşması daha kolay ve hızlı olur. Windows işletim sisteminin kendi disk birleştirme uygulamasıyla bu sorun çözülebilir.

Görsel Efektleri Ayarlama

Görsel efektler bilgisayarın yavaşlamasına neden olabilir. Bu efektlerin kapatılması performans açısından olumlu sonuç verecektir. Denetim masasını açıp gelişmiş sistem ayarları seçeneğinden performans bölümüne ulaşabilirsiniz. Bu bölümde en iyi performansı seçmek bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

Fazla Kaynak Kullanan Yazılımlar

Bilgisayar çalışır haldeyken fazla kaynak kullanan uygulamaları görev yöneticisi üzerinden görüntüleyip kapatmak mümkündür.

İşletim Sistemini Yeniden Yüklemek

Yukarıda belirtilen maddeleri yerine getirmenize rağmen bilgisayarım yavaş çalışıyor nasıl hızlandırabilirim sorusuna cevap arıyorsanız işletim sistemini silip yeniden yüklemenizde fayda var. Tekrar kurulum yaptığınızda ihtiyacınızın olduğu uygulamaları yüklerseniz bilgisayarınızı bir süre performans sorunu yaşamadan kullanabilirsiniz. Bu işlem performansı oldukça üst seviyeye çıkaracaktır.

Sabit Disk Doluluğu

Sabit diskte zamanla gereksiz uygulamalar ve dosyalar birikir ve aslında sabit diskin en az %15’lik bir kısmının boş olması önerilir çünkü sabit disk dolu olduğunda bilgisayarda yavaşlamalar fazlaca görülür. Bu diskte yer açmak için işinize yaramayan uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bunu uygulamak için denetim masasını açıp programları kaldır seçeneğini kullanabilirsiniz.

Görev Çubuğundaki Programlar

Bazı programlar bilgisayar açıldığında kapanana kadar arka planda çalışmaya devam eder. Bu da hızı etkiler. Bilgisayarınızın sağ alt bölümündeki ok seçeneğine bastığınızda bu programları görebilir ve ihtiyaç olmadığını düşündüğünüz programları kapatabilirsiniz. Bu işlem sonrası bilgisayarınız biraz daha az yorulacaktır.

Yeni Donanım

Önceki maddeleri denediyseniz ve bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusunun cevabını tam olarak alamadıysanız yeni bir donanıma yatırım yapmayı denemelisiniz. Dizüstüne nazaran masaüstü bilgisayarlarda yapılacak değişiklikler daha geniştir. Masaüstü bilgisayarınızda ekran kartı, işlemci, RAM, anakart gibi donanımları değiştirebilirsiniz. Bu değişimleri yaparken donanım parçalarının birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edin. Dizüstü bilgisayarlar için ise bu çözüm yolu daha kısıtlı olsa da RAM ve SSD değişimi bilgisayar performansınızı etkileyecektir.. SSD’ler her ne kadar HDD’lere göre daha az depolama alanı sunsalar bile bilgisayarın çok daha hızlı çalışmasına olanak sağlarlar.

Amacınız oyun olmasa bile RAM bilgisayarı oldukça rahatlatan bir parçadır. Hele ki tarayıcıda çok fazla sekme açmayı seviyor ve sürekli bu şekilde bilgisayarı kullanıyorsanız RAM miktarı oldukça dikkat edeceğiniz bir konu olmalıdır. Aynı zamanda işlemcilerde anakart uyumluluğu çok önemli bir husustur. Anakart alınacak işlemciyi ve onun soket sayısını desteklemelidir. Bu bilgiler ışığında donanım parçalarınızı yenilerseniz bilgisayar hızınızdaki hız değişimini göreceksiniz.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusu için verdiğim önerilerden sonra Windows 10 kullanıcıları için de bilgisayar hızlandırma adına birkaç öneri vermek istiyorum.

Windows 10 Hızlandırma

Öncelikle arka planda çalışan uygulamaları kapatmayı unutmayın. Çünkü bazı programlar kullanıcı onu kullanmasa bile hafızayı kullanır ve bu şekilde de bilgisayarın hızını olumsuz anlamda etkilerler. Bunu yapmak için Ayarlar> Gizlilik> Arka Plan Uygulamaları seçeneklerine tıkladıktan sonra çalışmasını istemediğiniz programları kapatarak bilgisayarınızın hızınızı arttırabilirsiniz.

İkinci olarak güncellemelerinizi düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Çünkü güncellemeler sayesinde hatalar düzelir ve bu da bilgisayarın daha hızlı olmasını sağlar. Bunun için ise Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update> Güncelleştirmeleri Denetle seçeneklerine tıklamanız gerekmektedir.

Bir diğer seçenek olarak başlangıçta açılan programları ayarlayabilirsiniz. Bazı uygulamalar bilgisayar açıldığı anda otomatik olarak açılır ve açılış performansını etkiler. Bunu ayarlamak için Görev Yöneticisi> Başlangıç seçeneğine tıkladıktan sonra otomatik olarak açılmasını istemediğiniz programların isimlerinin üzerine sağ tıklayarak devre dışı bırak demeniz yeterlidir. Bu işlem programı silmez, sadece açılışta isteğiniz dışı çalışmasını engeller.

Depolanan dosyaların zamanla parçalanması ve bazı dosyaların tüm bileşenlerinin ayrık kümelerde depolanıyor olması bilgisayar hızını düşürmektedir. Çünkü böyle parçalanmış bir dosya açıldığında sabit disk tüm parçaları tek tek aramakta ve bu da hızı düşürmektedir. Sabit diski birleştirmek için Sürücüleri Birleştir ve İyileştir> Çözümle> En İyi Duruma Getir seçeneklerine tıkladıktan sonra sabit disk birleştirilecektir. Bu sürede bilgisayarınızı kullanmayın.

Son olarak disklerin temizlenmesi de bilgisayarın hızını olumlu etkiler. Bu işlem için ise Disk Temizleme yerini açıp silmek istediğiniz yerlerin yanındaki kutucukları işaretleyebilirsiniz. Daha sonra ise tamam seçeneğine tıkladığınızda bu içerikler silinecektir.

Tavsiye Yazı: SSD Nedir? SSD Ne İşe Yarar? SSD Fiyatları

Bu yazımda bilgisayar nasıl hızlandırılır sorusuna elimden geldiğince çözüm sunmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bilgisayar hızlandırma hakkında eklemek istediklerinizi ve sorularınızı yorum kısmından benimle paylaşmayı unutmayın.

Nisanur Demirci

Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Merak ettiğim ve öğrendiğim şeyleri Taze Mühendis\'te sizlerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu