AutoCAD Birim Değiştirme | AutoCAD Birim Ayarı Yapma

AutoCAD, mimarların ve mühendislerin en çok kullandığı programların başında gelmektedir. Özellikle inşaat, makine ve elektrik elektronik mühendisleri proje hazırlarken AutoCAD çizim programından mutlaka yararlanırlar. AutoCAD birim değiştirme ise her ne kadar basit olsa da, çok fazla tekrarlanmadığı zaman nasıl yapıldığı genelde unutulan bir işlemdir. Bu yazımda AutoCAD birim ayarı nasıl yapılır sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım.

AutoCAD Birim Değiştirme Nasıl Yapılır?

Öncelikle sizlere birazcık AutoCAD’in çalışma mantığından bahsetmek istiyorum. AutoCAD’de yapılan çizimler birim üzerinden ifade edilir. Yani siz line komutunu kullanarak 100 uzunluğunda bir çizgi çizerseniz bu çizginin uzunluğu 100 birim olur. AutoCAD’de varsayılan biriminiz neyse çizdiğiniz 100 birim uzunluğundaki çizginin birimi de odur. Eğer birimi cm olarak belirlerseniz uzunluğunuz 100 cm, mm olarak belirlerseniz 100 mm olur. Projeden projeye göre de ölçülerde kullanılması gereken birimler değişkenlik gösterir. Bir ev projesinde cm birimi kullanılırken çelik projesinde mm kullanılabilir.

Yazının devamında anlattığım adımları izleyerek AutoCAD birim ayarlarınızı dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

autocad birim değiştirme

AutoCAD Birim Ayarlama

  • AutoCAD’de birim değiştirme dahil her şey komutlar ile yapılır. AutoCAD birim değiştirme komutu ise Units’tir. İlk olarak komut satırına Units yazıp enter’a tıklayın.
  • Karşınıza birim ayarlama penceresi çıkacaktır. Length başlığı altında uzunlukla ilgili ayarlar, Angle başlığı altında ise açılar ile ilgili ayarlar yer almaktadır.
  • Type: Yaptığınız çizimin türünü belirtir. Varsayılan olarak decimal ( ondalık sayılar ) seçilidir. Bunu değiştirmeyin decimal olarak kalsın. Angle kısmını da aynı şekilde decimal degrees olarak bırakın.
  • Precision: Virgülden sonra kaç basamak göstermek istediğinizi seçeceğiniz kısım burası. Mühendislik projelerinde genelde 4 basamak alınır fakat siz nasıl istiyorsanız öyle kullanabilirsiniz.
  • Insertion Scale: Ölçü biriminizi bu kısımdan değiştireceksiniz. Milimetre, santimetre, metre vb. hangi birimle çalışmak istiyorsanız onu seçin. Benim tavsiyem mimari proje çiziyorsanız cm, detay çizimi yapıyorsanız mm birimini kullanmanız.
  • Ardından OK’a tıklayarak ayarlarınızı kaydedebilirsiniz. İşte AutoCAD birim değiştirme bu kadar basit!

Not: AutoCAD’de bütün ayarlar format menüsünden yapılır. Birim değiştirme ekranını, üst menüde format kısmının altında yer alan Units seçeneğine tıklayarak da açabilirsiniz.

Tavsiye Yazı: AutoCAD Çıktı Alma Nasıl Yapılır?

Bu yazımda AutoCAD birim değiştirme nasıl yapılır sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Yorum kısmından soru ve görüşlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Hepsine cevap vereceğimden şüpheniz olmasın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir