Vize Final Ortalama Hesaplama AracıVize final ortalama hesaplama aracını kullanabilmek için öncelikle üst bölümden yapmak istediğiniz işlemi seçmelisiniz. Ardından vize ve final sayılarınızı girerek hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Final Ortalama Hesaplama Aracını 2 farklı şekilde kullanabilirsiniz:

Vize Final Ortalama Hesaplama

Bu kısımda Vize ve Final Notları ile Ortalama Hesaplaya tıklayarak, almış olduğunuz vize ve final notlarına göre ortalamanızı hesaplayabilirsiniz.

Vize ve final notlarınızı hesaplamadan önce bir dönemde kaç vizenizin olduğunu seçiniz.

Örneğin; dönem içinde 1 vizeniz ve 1 finaliniz var ise, 1 Vize butonuna tıklayınız. Vize Puanı ve Final Puanı yazan kısımlara notlarınızı rakam ile giriniz. Oran yazan kısma ise vize ve final puanınızın harf notunuzu yüzde kaç etkilediğini giriniz.

Örnek verecek olursak, vizeden 70 ve finalden 80 aldınız. Vizenizin ortalamanıza etkisi %30 ve finalinizin ortalamanıza etkisi %70 (unutmayınız ki bu oranların toplamı 100 olmalıdır).

Daha sonra Hesapla butonuna bastığımızda, toplam ağırlıklı puanınız ve ortalamanız hesaplanmış olacaktır. Eğer isterseniz tekrar hesapla butonu ile ortalamanızı tekrar hesaplayabilirsiniz.

Dönem içinde 2 vizeniz ve 1 finaliniz var ise 2 Vize butonuna tıklayınız. Vize Puanı, 2. Vize Puanı ve Final Puanı yazan kısımlara notlarınızı rakam ile giriniz. Oran yazan yere ise vize ve final puanınızın harf notunuzu yüzde kaç etkilediğini giriniz (unutmayınız ki bu oranların toplamı 100 olmalıdır). Hesapla butonuna basınız. Toplam ağırlıklı puanınız ve ortalamanız hesaplanmış olacaktır.

Eğer dönem içinde 3 vizeniz ve 1 finaliniz var ise, 3 Vize butonuna tıklayınız Vize Puanı, 2. Vize puanı, 3. Vize Puanı ve Final Puanı yazan kısımlara notlarınızı rakam ile giriniz. Oran yazan yere ise vize ve final puanınızın harf notunuzu yüzde kaç etkilediğini giriniz (unutmayınız ki bu oranların toplamı 100 olmalıdır). Hesapla butonuna basınız. Toplam ağırlıklı puanınız ve ortalamanız hesaplanmış olacaktır.

Dersi Geçmek İçin Minimum Final Puanını Hesapla

Bu kısımda, dersi geçmek için finalden ne kadar puan almanız gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Dersi geçmek için finalden ne kadar puan almanız gerektiğini hesaplamadan önce bir dönemde kaç vizenizin olduğunu seçiniz.

Örneğin; dönem içinde 1 vizeniz var ise, 1 Vize butonuna tıklayınız. Vize Puanı yazan kısma notunuzu rakam ile giriniz. Oran yazan yere ise vize puanınızın harf notunuzu yüzde kaç etkilediğini giriniz. Daha sonra, Geçme Puanı yazan yere, dersinizin geçme notunu rakam ile yazınız.

Örnek verecek olursak, vizeden 70 aldınız. Vizenizin ortalamanıza etkisi %30 ve geçme notunuz 60.

Hesapla butonuna bastıktan sonra finalden almanız gereken minimum puan ekrana yansıyacaktır.

Üniversite öğrencilerinin başarılarını etkileyen vize ve finaller, hayatlarında büyük bir yer edinmiştir. Vizeler genellikle finalden önce yapılır ve etkisi finale göre daha azdır. Final ise dönem sonuna doğru yapılan ve ağırlığı vizelere göre daha yüksek olan sınavdır. Umarız ki bu vize final ortalama hesaplama robotu işinize yarar.